Çocukluk Korkuları İle Başa Çıkma

Çocuğunuz size "korkuyorum" dediğinde, onların korkularını onaylayın. "Karanlıktan ve odanda yalnız uyumaktan korkuyorsun, seni anlıyorum."

"Korkacak bir şey yok, ben sadece yan odadayım" demeyin. Eğer bir çocuk korkacak bir şey olmadığına inandırılırsa, ama hala o şeyden korkuyorsa, bu onda bir sorun olduğunu hissetmesine ve içine kapanmasına ve korkularını artık paylaşmamasına neden olabilir. Ancak korku hala oradadır ve bunun hakkında nasıl konuşacaklarını veya bununla nasıl başa çıkacaklarını öğrenememişlerdir

Size korkuları hakkında daha fazla bilgi vermelerini isteyin "Bana karanlıktan korkmakla ilgili daha fazla şey anlatabilir misin? Odanın ışıklarını kapatıp seni yatağına yatırdıktan ve iyi geceler dedikten sonra ne düşünüyorsun?" Bu size onların dünyasını ve korkularıyla ilgili düşüncelerini keşfetme fırsatı verecektir. Bu sayede çocuğunuz onu anlamaya çalıştığınızı, onun yanında olduğunuzu bilecek ve utancı ortadan kalkacaktır.

Çocuklarınıza size çocukken korktuğunuz bir şeyi ve bununla nasıl başa çıktığınızı anlatın. Çocuklar bizim çocukluğumuza dair hikayelerimizi dinlemeyi severler ve bu onların bize anlattıkları ve yaşadıkları şeyleri anladığımızı ve onlarla ilişki kurabildiğimizi görmelerine yardımcı olabilir.

Çocuğunuz korktuğunda ona nasıl destek olacağınızdan emin değilseniz, kendi çocukluğunuzu ve bir çocukluk korkunuzu hayal edin. Ebeveynlerinizin size nasıl tepki vermesini isterdiniz?