Öfke Kontrolü

Öfke diğer tüm duygular gibi hissedilmesi doğal ve sağlıklı bir duygudur. Kişinin kişisel alanının sınırlarını ve güvenliğini korumasına yardımcı olur.

Fakat öfke duygusu kontrolden çıkınca yıkıcı bir hal alabilmektedir. Bu gibi durumlarda öfkeyi kontrol altına almak için uygulanabilecek birtakım metotlar vardır.

1. Mola Ver

Sakinleşmek ve rahatça düşünebilmek için öfkelenilen durumdan uzaklaşmaktır. Örneğin başka odaya geçmek bahçeye inmek, kitap okumak, evcil hayvanınla ilgilenmek vb. Bunlar insanın kendisini daha iyi hissetmesine ve sakince düşünmesine yardımcı olur.

2. Soğukkanlı Düşün

Öfke duygusuna yol açan düşünceler yerine alternatif daha yararlı düşünceler üretmektir. Örneğin "Öfkelenmenin yararı yok hatta başımı derde sokmama sebep olabilir." ya da "Ben bununla baş edebilirim." gibi düşünceler öfkeyi söndürmeye yardımcı olur.

3. Öfkeni Doğru Şekilde Dışarı At

Öfke tüm bedene yayılmışsa tekrar iyi hissetmek için doğru şekilde bedenden dışarı atılmalıdır. Koşmak, ip atlamak gibi 10-15 dakika sürecek aktiviteler ile bedeni hızlı hareket ettirmek ya da gevşeme egzersizleri ile bedeni yavaşlatmak öfkeyi söndürmeye yardımcı olur.

4. Sorunu Çöz

Sorunu çözmek onunla yüzleşmek demektir. Durumu iyiye götürecek bir şey yapmaya karar vermektir. Sorunun ne olduğunu söylenmeli, gerektiğinde esnek çözümler üretilmeli, beyin fırtınası yapılmalı ve uzlaşmacı bir tutum sergilenmelidir. Sorun tam olarak çözülmese bile yola devam edilmelidir.