Alışkanlığı Tersine Çevirme Terapisi
30 Mar 21

Alışkanlığı Tersine Çevirme Terapisi

Alışkanlığı tersine çevirme terapisi (AÇT), bir kişinin alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefleyen bir terapidir. AÇT, alışkanlık oluşum mekanizmalarını anlama ve bu mekanizmaları değiştirmeyi hedefler. Alışkanlık oluşumu, bir davranışın tekrarlanması sonucu beyinte belirli bir yolun oluşmasıyla açıklanır. Bu yol, bir davranışın tekrarlanması sonucu oluşan ve beynin belirli bölgelerinde bulunan sinir hücreleri arasındaki bağlantılardır. Alışkanlık oluşum sürecinde, beyin bu yolu kullanır ve davranışı tekrarlar.

Alışkanlığı tersine çevirme terapisi, alışkanlık oluşum sürecini değiştirmeyi hedeflerken, aynı zamanda kişinin alışkanlıkla ilgili düşüncelerini ve davranışlarını da değiştirmeyi hedefler. Bu süreçte, terapist, kişinin alışkanlıkla ilgili düşüncelerini ve davranışlarını anlar ve ona bu düşünceleri ve davranışları değiştirme yollarını gösterir. Örneğin, bir kişinin sigara içme alışkanlığı olsun. Bu kişi sigara içme alışkanlığını değiştirmeyi istiyor olsun. Terapist, bu kişinin sigara içme alışkanlığını değiştirmeyi hedeflerken, onun sigara içme alışkanlığına nasıl yaklaştığını da anlamaya çalışır. Belki bu kişi sigara içme alışkanlığını kendine yaptığı bir zarar olarak görüyordur ve bu düşüncesi onu sigara içme alışkanlığından vazgeçirmeyi zorlaştırmaktadır. Terapist, bu kişinin sigara içme alışkanlığını değiştirmeyi hedeflerken, onun sigara içme alışkanlığına nasıl yaklaştığını da değiştirmeyi hedefler. Bu süreçte, terapist, bu kişinin sigara içme alışkanlığının yararlarını anlatmaya çalışır. Örneğin, sigara içme alışkanlığı, bu kişinin stresini azaltmaya yardımcı olabilir ve ona zevk veriyor olabilir. Terapist, bu yararları anlatırken, aynı zamanda bu kişinin sigara içme alışkanlığının zararlarını da anlatır. Bu sayede, bu kişi sigara içme alışkanlığının yararlarını ve zararlarını göz önünde bulundurarak, sigara içme alışkanlığını değiştirme konusunda daha bilinçli bir karar verebilir.

Alışkanlığı tersine çevirme terapisi, alışkanlık oluşum sürecini değiştirmeyi hedeflerken, aynı zamanda kişinin alışkanlıkla ilgili düşüncelerini ve davranışlarını da değiştirmeyi hedefler. Bu süreçte, terapist, kişinin alışkanlıkla ilgili düşüncelerini ve davranışlarını anlar ve ona bu düşünceleri ve davranışları değiştirme yollarını gösterir. AÇT, alışkanlık oluşum sürecini değiştirirken, aynı zamanda kişinin alışkanlıkla ilgili düşüncelerini ve davranışlarını da değiştirmeyi hedefler. Bu sayede, kişinin alışkanlık oluşum sürecini değiştirerek, alışkanlıkla ilgili düşüncelerini ve davranışlarını da değiştirerek, alışkanlıktan kalıcı olarak vazgeçmesine yardımcı olunur.