Dikkat Testleri | Moxo Dikkat Testi
30 Mar 21

Dikkat Testleri | Moxo Dikkat Testi

Dikkat Testleri Nedir ve Ne İşe Yarar

Dikkat testleri, insanların dikkat ve konsantrasyon yeteneklerini ölçmek için kullanılan testlerdir. Bu testler insanların dikkatlerini toplayıp, bir görev ya da problem üzerinde yoğunlaştırmalarını ve bu süreçte yaptıkları hataları tespit etmeyi amaçlar. Bu testler genellikle okul ve işyerlerinde öğrencilerin ve çalışanların dikkat eksikliklerini tespit etmek, dikkat sürelerini ölçmek ve dikkat eksikliği olan kişilerin bu konuda eğitim almalarını sağlamak için kullanılır.

Dikkat testleri genellikle görsel-işitsel görevlerden oluşur ve insanların birbirinden farklı görevleri hızlı bir şekilde tamamlamalarını ister. Örneğin, bir dikkat testinde, bir kişiye çeşitli renkler ve şekiller gösterilebilir ve bu kişinin bu gösterilenler arasındaki farkları tespit etmesi istenebilir. Bu testler, insanların dikkatlerini nasıl toplayabildiklerini ve bu süreçte yaptıkları hataları ölçmek için kullanılır.

Dikkat Testleri Nasıl Yapılır?

Dikkat testleri genellikle yüz yüze ya da online olarak yapılır. Yüz yüze yapılan testlerde, kişiler genellikle bir bilgisayar ekranı önünde oturur ve gösterilen görevleri yapmaya çalışırlar. Online olarak yapılan testler ise genellikle bir internet taraması yapılarak erişilebilir ve kişiler bu testleri evlerinden ya da istedikleri bir yerden yapabilirler.

Dikkat testleri genellikle birkaç dakika sürer ve sonuçları hemen verilir. Bu testlerin sonuçları, kişinin dikkat ve konsantrasyon yeteneklerini ölçmek için kullanılır ve eğer kişide dikkat eksikliği tespit edilirse, ilgili kişilere dikkat eksikliği olan kişiler için özel eğitimler verilebilir.


MOXO Sürekli Performans Testi nedir?

MOXO Sürekli Performans Testi (MOXO d-CPT) klinik ve bilimsel olarak geçerliliği kanıtlanmış bir testtir. "MOXO testi nedir?" sorusuna, 6-12 yaş arası çocuklar ve 13-65 yaş arası yetişkinlerle kullanılmak üzere geliştirilmiş çevrimiçi bir dikkat ölçüm testi olarak cevap verilebilir. Bugüne kadar dünya çapında 30'dan fazla ülkede 450.000'den fazla MOXO testi uygulanmıştır ve test, çocuk psikiyatrisi kliniklerinde en yaygın kullanılan dikkat ölçüm testlerinden biri olmaya devam etmektedir. Test toplam 420 tepki ve 420 tepkisiz eylemi ölçer ve dünyadaki tek objektif, çeldirici tabanlı test olarak tanımlanır. 

MOXO dikkat testi DEHB teşhisine yardımcı olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. MOXO, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun dört ana belirtisi olan dikkat eksikliği, zamanlama sorunları, dürtüsellik ve hiperaktiviteyi ölçer. MOXO bilgisayarlı dikkat testi görsel ve işitsel çeldiricilerden oluşur. Test sırasında, katılımcıdan belirli bir hedef göründüğünde yanıt vermesi ve hedef olmayanlara karşı kayıtsız kalması istenir. Aynı zamanda çeldirici testi, görsel ve işitsel çeldiricilerin katılımcıyı nasıl etkilediğini belirler. Ayrıca dikkat eksikliği, zamanlama sorunları, dürtüsellik ve hiperaktivite hedeflere verilen performans tepkileri açısından ölçülür. MOXO testi çocuklara uygulandığında yaklaşık 15 dakika, ergenlere ve yetişkinlere uygulandığında ise yaklaşık 18 dakika sürmektedir.

MOXO sürekli performans testi neleri içerir?

Dikkat eksikliği tanısında yaygın olarak kullanılan MOXO testleri, çocuklar ve genç yetişkinler için olmak üzere iki farklı türdedir. Çocuk testleri, çeşitli dillerde bir dizi sesli talimat ve anlaşılması kolay, çocuk dostu test oturumları içerir. Çocuğun performansının değişen çevresel koşullarla nasıl geliştiği ve test süreci boyunca performansın nasıl değiştiği gibi konular incelenmektedir. Ayrıca, gençlere ve yetişkinlere uygulanan testlerde, farklı ülkelerden 900 kişiden oluşan ve sürekli güncellenen bir normatif taban kullanılmaktadır. Çocuk testine benzer şekilde, bireyin performansındaki değişiklikler test süresince ve uyaranların bir fonksiyonu olarak ölçülür. Her iki test türü de farklı uyaranlara ve dikkat dağıtıcılara sahiptir ve bir klavye dışında hiçbir ekipman olmadan çevrimiçi olarak gerçekleştirilir. Hasta güvenliği ve gizliliği her şeyden önemlidir ve gizlilikle ilgili ABD-HIPPA yasa ve yönetmeliklerine uygun bir testtir.

Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olabileceğinden şüpheleniyorsanız, derhal bir Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi kliniğine başvurarak MOXO testini ve dikkat eksikliğine yönelik diğer benzer uygulamaları talep etmelisiniz. Unutmayın ki tarama ve tanı testleri sonucunda çocuğunuza DEHB tanısı konulursa profesyonel destek sağlanabilir ve çocuğunuzda gözlemlenen psikolojik sorunlar ilerlemeden önlenebilir.