Bedensel Belirti Bozuklukları
30 Mar 21

Bedensel Belirti Bozuklukları

Bedensel Belirti Bozukluğu Nedir?

Bedensel belirti bozukluğu, çocukları etkileyebilen bir ruh sağlığı bozukluğudur. Bedensel belirti bozukluğu olan çocuklar, baş ağrısı, karın ağrısı veya yorgunluk gibi oldukça normal olan fiziksel hisler hakkında çok fazla endişelenirler. Bu küçük sorunlar, ciddi bir hastalıkları olduğunu düşünmelerine neden olur. Örneğin, karın ağrısının kanser oldukları anlamına geldiğini düşünebilirler. Bedensel belirti bozukluğu olan çocuklar o kadar çok endişelenirler ki, bu onlarda okul gibi normal faaliyetlerin önüne geçen çok fazla stres ve kaygıya neden olur.

Bedensel belirti bozukluğu erkeklerden çok kızlarda görülür. Bedensel belirti bozukluğu hastalık anksiyetesi bozukluğu ile aynı değildir. Hastalık anksiyetesi bozukluğunda, çocuk ciddi şekilde hasta olmaktan endişe eder, ancak herhangi bir semptomu yoktur.

Hastalığı olan çocuklara da, hastalıkla ilgili alışılmadık derecede aşırı endişeleri varsa bedensel belirti bozukluğu teşhisi konulabilir. 

Bedensel Belirti Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Bir çocukta bedensel belirti bozukluğu olabileceğine dair işaretler şunlardır:

  • Normal bedensel hislerin çok hasta oldukları anlamına geldiğini düşünmek. Örneğin, çocuk baş ağrısının kesinlikle beyin tümörü olduğunu düşünür.
  • Belirli bir ağrı veya yorgunluk gibi daha genel bir his hakkında endişelenerek, bununla ilgili çok fazla zaman harcar. 
  • Çok fazla karın ağrısı veya baş ağrısı çeker ya da çok yorgun hisseder. 
  • Kendisine zarar vereceğini düşündüğü için spor gibi fiziksel aktivitelerden korkar. 
  • Hastalıklar hakkında okuma yapmak için çok fazla zaman harcar. 

Bedensel belirti bozukluğu olan bazı çocuklar doktora gitmeyi reddeder. Bunun nedeni kötü bir teşhisten korkmaları veya zaten yardım edilemeyecek kadar hasta olduklarını düşünmeleri olabilir. Bazıları doktora gidebilir ve doktordan kendilerinde olduğuna inandıkları hastalığı teşhis etmesini talep edebilir. 

Bedensel belirti bozukluğu olan çocuklar hasta olmakla ilgili o kadar çok kaygı duyarlar ki bu durum okul ve arkadaşlıklar da dahil olmak üzere günlük hayatını kötü etkiler.

Bedensel Belirti Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

İlk olarak, ilgili fiziksel rahatsızlıkla ilgilenen bir doktor çocuğun gerçekten fiziksel olarak hasta olmadığından emin olmak için çocuğu muayene edecektir. Daha sonra, bedensel semptom bozukluğu tanısı almak için çocuk şunları yapmalıdır: 

  • Ciddi bir fiziksel hastalığı olduğuna dair ciddi endişe göstermelidir.
  • Baş ve karın ağrısı gibi günlük ağrı ve sızıların ciddi bir hastalığı olduğu anlamına geldiğini düşünmelidir. 
  • Bu duygular hakkında okul ve sosyal faaliyetlerin önüne geçerek, günlük hayatını etkileyecek kadar endişeli ve kaygılı olmalıdır. 

Bedensel Belirti Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bedensel belirti bozukluğu genellikle bilişsel-davranışçı terapi (BDT) ile tedavi edilir. BDT'de çocuklar endişelerinin sadece düşünceler olduğunu ve korkulacak gerçek şeyler olmadığını öğrenirler. Ayrıca korkutucu düşünceleri gerçekleşirken nasıl fark edeceklerini ve onları daha az korkutucu hale getirmenin yollarını öğrenirler. 

Bir çocuk BDT ile ilerleme kaydettikten sonra, terapist çocuğa ve ebeveynlerine maruz kalma ve tepki önleme terapisi adı verilen başka bir tedavi uygulayabilir. Bu tedavide, terapist çocuktan fiziksel duygularına karşı tepkilerini değiştirmeye yönelik küçük adımlar atmasını isteyecektir. Örneğin, çocuk ve terapist, çocuğun bir gün boyunca doktora gitmeyeceği yönünde bir hedef belirleyebilir. Ebeveynler de çocuğun endişelerine nasıl daha yararlı bir şekilde tepki vereceklerini öğrenebilirler. 

Bazen, çocuk çok endişeli ise terapi ile birlikte ilaç kullanılır. Bedensel belirti bozukluğu için en yaygın kullanılan ilaçlar SSRI'lar gibi antidepresanlardır.

KAYNAK: Chil Mind Institute